Вътрешни правила на ICF Bulgaria
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ И ДЕЙНОСТ НА СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ ”АЙ СИ ЕФ БЪЛГАРИЯ”
(Приети с решение по т. 6 от Протокол от заседание на ОС от 4.11.2010 г., изм. и доп. с решения на ОС от 28.12.2011 г., 31.01.2013 г., 01.10.2013 г., 03.12. 2015 г., 11.07.2019 г и 11.03.2024 г.)
Тези правила се приемат в съответствие с Устава на Сдружение с нестопанска цел „Ай Си Еф България” и на Международната коучинг федерация, САЩ.
Наименование
Чл. 1. Ай Си Еф България („Ай Си ЕФ” или „Сдружението”) е Сдружение с нестопанска цел със седалище и адрес на управление: гр. София, п.к. 1000, ул. „Искър”, № 4, ЕИК по БУЛСТАТ: 175607086, регистрирано съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Цели
Чл. 2. (1) Основни цели на Ай Си Еф са:
1.развитие на практиката на коучинг при високи професионални стандарти;
- утвърждаване на спазването на професионалната етика и създаване на условия за лоялна конкуренция в практиката на коучинг;
- обединяване на лица, които имат или желаят да придобият международно призната квалификация за професионален коучинг;
- насърчаване на научните изследвания, колегиално споделяне на опит и умения на членовете;
- подпомагане създаването на правно – нормативен статут на коучинга като професия;
- представителство и защита на общите права на членовете пред държавните и общински органи, професионалните организации, организации на работодатели, обществеността и медиите в страната и чужбина;
- създаване на възможности и предоставяне на условия за комуникация за професионален обмен между членовете;
- популяризиране под различни форми на коучинга и етичните стандарти на Сдружението в съответствие с тези на Международната коучинг федерация, включително сред работодателите и други лица, които не членуват в нея и нямат качеството на членове на Сдружението;
- популяризиране на дейността на Международната коучинг федерация;
- осъществяване на международно сътрудничество в сферата на дейността на Сдружението.
(2) Ай Си Еф България се ръководи в своята дейност от визия, мисия, ценности и етични правила, съвместими с установените от Международната коучинг федерация, както и от правата и задълженията съгласно договора, сключен между Сдружението и Международната коучинг федерация.
(3) В дейността си Ай Си Еф България се ръководи от следното определение за коучинг: „Партньорство с клиентите в процес, предизвикващ размисъл и вдъхновяващ ги да увеличат личния и професионалния си потенциал”, което е официално възприето от Международната коучинг федерация, САЩ (International Coach Federation), 2365 Harrodsburg Rd, Suite A325, Lexington, KY 40504, www.coachingfederation.org
Управление
Чл. 3.(1) Ай Си Еф и неговите органи за управление, както и всеки коуч, който действа като избран или назначен на определена длъжност /позиция/ в Сдружението, включително всеки служител, администратор, член на Управителния съвет или член на комисия, ръководител на клуб в Сдружението са длъжни да спазват политиките и насоките на Международната коучинг федерация и да осъществяват дейността в съответствие с насоките на Международната коучинг федерация за спазване на етиката, предназначени за лидерите на представителствата на Международната коучинг федерация, съгласно приложението.
(2) Членове на Управителния съвет могат да бъдат само квалифицирани лица.
(3) По смисъла на тези правила „квалифицирани лица” са лица, които са членове на Международната коучинг федерация и на Ай Си Еф България към момента на предложението за избор (номинацията) и избора и поддържат членството си през времетраенето на мандата.
(4) Членовете на Управителния съвет се избират от Общото събрание на сдружението въз основа на номинация от Комисията по номинации и избор. В номинацията се посочва длъжността, която се предлага да заеме кандидатът в Управителния съвет, включително тази на председател. За всеки кандидат се гласува отделно.
(5) За председател на Управителния съвет може да кандидатства всеки квалифициран член на Сдружението. Кандидат, който е бил член на Управителния съвет, се ползва с предимство.
(6) (отм. – ОС 11.03.2024 г.)
(7) (нова – ОС 28.12.2011 г.) В случай че за една или повече длъжности в Управителния съвет не постъпят кандидатури, или всички кандидатури за съответна длъжност бъдат оттеглени след приключването на процедурата по номинации и избор, общото събрание може да избере за членове на Управителния съвет лица, чиито кандидатури са предложени на заседанието на общото събрание. При повече от една кандидатури за една и съща длъжност в УС за избран ще се счита този кандидат, който е получил повече гласове. Когато кандидатите са получили равен брой гласове, се тегли жребий.
(8) (нова – ОС 3.12.2015 г.) Когато в Комисията по номинации постъпят кандидатури от две или повече лица, свързани с едно и също търговско дружество, или свързани с трудови правоотношения, предоставящи коучинг услуги, които отговарят на изискванията за заемане на длъжностите в Управителния съвет, Комисията по номинациите предлага тези кандидатури за гласуване от Общото събрание. За избран в състава на Управителния съвет се счита този кандидат, който е получил повече гласове. Когато кандидатите са получили равен брой гласове, се тегли жребий.
Чл. 4. (Изм. – ОС 28. 12. 2011 г. и 3.12. 2015 г.) (1) Управителният съвет ръководи Ай Си Еф в посока към постигане на заявените цели. Той определя таксите за организиране на събития и развива политиките и процедурните правила, необходими за ефективното извършване на дейността на сдружението.
(2) (Изм. – ОС 28. 12. 2011 г. и 3.12.2015 г.) Членовете на Управителния съвет работят на обществени начала и положеният от тях труд не се заплаща.
(3) Членовете на Управителния съвет, изпълняват функции на административни директори в следните направления:
- финансови въпроси (Директор финанси);
- членствени отношения (Директор членство);
- 3. комуникации (Директор комуникации);
- професионално развитие (Директор професионално развитие);
- секретар.
(4) (Изм. –ОС 28. 12. 2011 г. и 3.12. 2015 г.) При необходимост, функциите по ал. 3 могат да се съвместяват.
(5) Счетоводното обслужване на сдружението се възлага на професионален счетоводител съгласно Закона за счетоводството.
(6) Разпределението на функциите и длъжностните характеристики на позициите от общата и специализираната администрации се приема от Управителния съвет.
(7) Всички членове на Управителния съвет и заемащите ръководни административни длъжности извън Управителния съвет лица трябва да са квалифицирани по смисъла на чл. 3, ал. 3.
(8) (Изм. –ОС 28. 12. 2011 г.) За заемане на длъжностите „Директор членство”, „Директор комуникации” и „Директор професионално развитие” се изисква лицата да са преминали курс за сертификация по специфични коучинг умения, одобрен от Международната коучинг федерация, да са членове на Международната коучинг федерация.
Управление
Чл. 5. Управителният съвет одобрява образец на заявление за кандидатстване за член на Сдружението.
Номиниране
Чл. 6. (Изм. –ОС 3.12.2015 г.) (1) Номинирането на кандидати за избор на Управителен съвет, включително председател, се извършва от Комисията по номинации и избор, наричана „Комисията”.
(2) Комисията се състои от трима (3) квалифицирани членове (с изключение на членовете на Управителния съвет), определени от Председателя и одобрени от Управителния съвет.
(3) (отм. – ОС 3.12.2015 г.)
(4) (изм. – ОС 3.12.2015 г.) Всички квалифицирани членове се уведомяват чрез електронна поща за предстоящия избор, включително за броя на местата, които ще се овакантят. Уведомлението съдържа и покана към квалифицираните членове да уведомят Комисията за намерението си да се кандидатират за членове на Управителния съвет.
(5) Комисията изготвя списък на кандидатите за всяко овакантено място в Управителния съвет и го разпространява сред членовете преди датата на Общото събрание или го докладва на заседанието на Общото събрание.
(6) отменен
Мандат
Чл. 7. (Изм. –ОС 28. 12. 2011 г. и 3.12. 2015 г., ОС- 11.07.2019 г.) (1) Мандатът на Управителния съвет е с продължителност две години. Началото на мандата на Управителният съвет се отчита от 1 април на съответната година“.
(2) Мандатът на член на Управителния съвет, избран след като член на Управителния съвет е овакантил мястото си преди края на мандата на Управителния съвет, приключва с изтичането на мандата на Управителния съвет.
(3) (изм. –ОС 28. 12. 2011 г. и 3.12. 2015 гПредседателят има право на два последователни мандата.
Чл. 8. (1) (Изм. –ОС 28. 12. 2011 г. и 3.12. 2015 г.) ( В случай, че член на Управителния съвет оваканти мястото си преди края на мандата на Управителния съвет, Председателят номинира кандидат за заемане на длъжността като временно изпълняващ. Кандидатът подлежи на одобрение от Управителния съвет.
(2) Определеното по реда на ал. 1 лице изпълнява длъжността до избора на член на Управителния съвет от Общото събрание.
Отстраняване
Чл. 9. (1) Всеки от членовете на Управителния съвет може да бъде отстранен с решение, взето с мнозинство от две трети от гласовете на членовете на Управителния съвет.
(2) Отстраняването се отбелязва в протокола от заседанието на Управителния съвет.
Заседание на Управителния съвет
Чл. 10. (Изм. –ОС 28.12.2011 г. и 3.12.2015 г.) (1) Заседанията на Управителния съвет се провеждат на място, определено с решение, взето с мнозинство от членовете на Управителния съвет.
(2) (изм. –ОС 28.12.2011 г. и 3.12.2015 г.) Председателят може да свиква извънредно заседание по всяко време по своя инициатива или по писмено искане на всеки от членовете на Управителния съвет. Искането трябва да съдържа и предложение за дневен ред на извънредното заседание.
(3) На заседанията на Управителния съвет може да присъства всеки от членовете на „Ай Си Еф България”.
(4) По изключение председателят, въз основа на единодушно решение на Управителния съвет, може да обяви, че заседанието се провежда при закрити врата.
Комисии
Чл. 11. (1) След одобрение на Управителния съвет Председателят може да назначи постоянни комисии, или комисии ad hoc за ефективното и ефикасно постигане на целите на Сдружението.
(2) В комисиите участват членове на Сдружението, но при необходимост съгласно решението на Управителя съвет в състава на комисиите могат да се включват и лица, които не са членове.
Клубове
Чл. 11а. (Нов – ОС 28.12.2011 г.) (1) Целта на клубовете е да създадат форум за обсъждане на теми от общ интерес от хора със сходна роля в областта на коучинга – настоящи и бъдещи коучове, изпълнителни директори или професионалисти в областта на човешките ресурси и др.
(2) Клубовете работят на принципа на самоуправляващите се общности като самостоятелно определят фокуса на работата си. Дейността на клубовете трябва да е в съответствие с визията, мисията, ценностите, Етичния кодекс, целите и стратегията на Сдружението.
(3) Клубовете могат да си сътрудничат чрез организиране на общи срещи и конференции.
Създаване на клубове
Чл. 11б. (Нов – ОС 28.12.2011 г.) Клубовете се създават с решение на Управителния съвет на Сдружението. В случай, че 5 или повече от членовете на Сдружението предложат сформирането на клуб, Управителният съвет е длъжен да разгледа предложението на следващото си заседание.
(2) Участници в клубовете на Сдружението могат да бъдат както членове, така и нечленове на „Ай Си Еф България” , т.е. приятели от Клуб „Приятели на Ай Си Еф България“ с платена годишна такса““
Координатор на клуб
Чл. 11в. (Нов – ОС 28.12.2011 г.) (1) Клубът се ръководи от координатор. Координаторът на клуб се избира от Управителния съвет на Сдружението за срока на мандата на Управителния съвет и трябва да отговаря на следните изисквания:
- да бъде квалифициран член на Сдружението.
- да е представител на клубната общност „Приятели на АЙ Си Еф България“.
(2) Координаторът на клуба:
- управлява цялостната дейност на клуба в съответствие с мисията, Етичния кодекс, целите и стратегията на Сдружението;
- фасилитира дискусиите в клуба в насоки, съответстващи на мисията, целите и стратегията и Етичния кодекс на Сдружението, включително като не допуска търговска дейност в рамките на срещите на клуба – лично промотиране на отделни членове на Сдружението;
- се отчита за дейността си пред Управителния съвет.
Избор на координатор на клуб
Чл. 11г. (Нов – ОС 28.12.2011 г., изм.– ОС 11.03.2024 г.) (1) Председателят на Сдружението или определен от него член на УС уведомява по електронната поща всички членове на Сдружението за възможността да се кандидатират за координатор на клуб, за изискванията към лицата, заемащи длъжността „координатор” и функциите ѝ и определя срок за приемане на кандидатури, който не може да бъде по-кратък от 14 дни, считани от изпращане на уведомлението.
(2) При подаване на кандидатурата си кандидатът за координатор на клуб представя мотивационно писмо за заемане на длъжността Координатор на клуб;
(3) Управителният съвет взема решение за избор на координатори на клубове. Председателят на Сдружението или определен от него член на УС уведомява по електронната поща всички членове на Сдружението за избора на координатори на клубовете
Проекти
Чл. 11д. (Нов – ОС 28.12. 2011 г.;изм. – ОС 1.10.2013 г.) (1) По предложение на един или повече членове на Сдружението Управителният съвет може да одобри проекти, чиито цели и задачи съответстват на основните цели на Сдружението.
(2) Предложението по ал. 1 съдържа:
- кратко описание на проекта (цели, задачи, дейности по проекта и времетраене);
- приносът на проекта за постигане на основните цели на Сдружението;
- участниците в проекта;
- членът на сдружението, който се предлага за ръководител на проекта.
(3) Управителният съвет разглежда предложението на първото си заседание след постъпването му. Управителният съвет може да определи срок за уточняване и допълване на предложението, след което се произнася с решение.
(4) Работата по одобрените проекти се организира и извършва от участниците в проекта на принципа на самоуправляващите се общности. Дейностите по проекта трябва да са в съответствие с визията, мисията, ценностите, Етичния кодекс, целите и стратегията на Сдружението.
(5) (изм. – ОС 1.10.2013 г.) Участници в проектите на Сдружението могат да бъдат както членове, а по решение на Управителния съвет – и нечленове на „Ай Си Еф България”, които могат да допринесат за тяхното изпълнение.
(6) Управителният съвет може да вземе решение за изменение на одобрен проект по реда на одобряване на проекта.
Ръководител на проект
Чл. 11е. (Нов – ОС 28.12. 2011 г.) (1) Проектът се ръководи от ръководител (лидер на проекта). Ръководителят на проект се одобрява от Управителния съвет на Сдружението по предложение на участниците в проекта с решението за одобряване на проекта.
(2) Ръководител на проекта трябва да бъде член на сдружението.
(3) Ръководителят на проект :
- управлява цялостната дейност на проекта в съответствие с мисията, Етичния кодекс, целите и стратегията на Сдружението;
- не допуска търговска дейност в рамките на дейностите по проекта – лично промотиране на отделни членове на Сдружението;
- докладва пред Управителния съвет за дейността по проекта периодично, или по покана на Управителния съвет.
(4) Управителният съвет освобождава ръководителя на проект:
- по негова молба;
- при прекратяването на членството му в Сдружението.
- при изтичането на срока на проекта.
(5) Когато ръководителят на проекта е освободен преди изтичане на срока на проекта, по предложение на участниците в проекта Управителният съвет определя нов ръководител на проекта. „
Изисквания за членство и представяне на документи
Чл. 12. (Изм. – ОС 28.12 2011 г., ОС 11.07.2019 г.и ОС –11.03.2024 г.) (1) Съгласно чл. 9 от Устава членове на Международната коучинг федерация и на „Ай Си Еф България” могат да бъдат пълнолетни, дееспособни местни и чуждестранни физически лица, които:
- споделят неговите цели и задачи и приемат да спазват Устава на Сдружението, Вътрешните правила и Етичния кодекс на Международната коучинг федерация (Етичния кодекс), и
- са с потвърдено членство в Международната коучинг федерация и са заплатили полагащата се годишна такса в полза на федерацията.
(2) Член на Сдружението може да членува в други организации при положение, че техните цели и задачи не са в конфликт и не противоречат на целите и задачите на Сдружението.
(3) Изпълнението на изискванията по ал. 1 и 3 се установява с писмена декларация на лицето”.
(4) (Нова – ОС 11.07.2019 г.) Членове на Сдружението, които изпълняват длъжности в Управителния съвет, включително временно изпълняващите, за срока на изпълнение на съответната длъжност се освобождават от заплащането на такси за събития – месечни срещи, майсторски класове, обучения, конференции и други, организирани от Сдружението
Архив на Сдружението
Чл. 13. (изм. – ОС 11.03.2024 г.) (1) Председателят на Управителния съвет определя член на УС, който изготвя протоколите от заседанията на УС.
(2) Лицето по ал. 1 е отговорно за воденето и съхраняването на архива на сдружението, който се поддържа в електронен вид.
(3) Незабавно след като бъде определен новият УС, председателят на УС изпраща на Регионалния отговорник на Международната коучинг федерация списък с всички настоящи избрани лица, които заемат длъжности в Сдружението и са членовете на Управителния съвет по електронната поща.”
(4) В случай, че има повече от 50 члена, Сдружението има право да получава определен процент от сумата за членски вносот Международната коучинг федерация при условие и по ред, определени с договора по чл. 2, ал. 2.
(5) Сведенията по ал. 3 и 4 трябва да бъдат получени в централата на Международната коучинг федерация поне две (2) седмици преди края на тримесечието.
Чл. 14. (1) Председателят организира професионалното водене на счетоводни отчети на организацията и като представител на Сдружението извършва финансовите транзакции в съответствие с устава.
(2) Задълженията на професионалния счетоводител включват изготвянето на финансови доклади за заседанията на Управителния съвет.
(3) Професионалният счетоводител изготвя годишния финансов доклад на Ай Си Еф към Международната коучинг федерация в рамките на тридесет (30) дни от определения от Ай Си Еф край на финансовата година. В допълнение, професионалният счетоводител изготвя финансов доклад не по-рядко от веднъж на всеки шест (6) месеца.
Делегиране на задължения
Чл. 15. (Изм. –ОС 28.12.2011 г.) (1) Председателят или Управителният съвет (чрез гласуване и при мнозинство) може да делегират изпълнението на задълженията на всеки от заемащите позиции в Ай Си Еф, както и на всеки от членовете на Управителния съвет, ако се прецени, че подобно действие е уместно.
(2) Управителният съвет, в рамките на неговия мандат, има право да създаде длъжности извън Управителния съвет, които да отговарят за развитието на ключови приоритети на Сдружението. Изпълняващите тези длъжности трябва да бъдат квалифицирани членове съгласно чл. 3, ал. 3.
(3) Длъжностите по ал. 2 се определят единодушно от всички членове на Управителния съвет. Членовете на тези длъжности ще се отчитат за дейността си пред Управителния съвет.
(4) (Изм. –ОС 28.12.2011 г.) По реда на ал. 1 може да се делегира координацията и комуникацията с професионалния счетоводител, включително достъп и права за разпореждане със сметките на Сдружението.
Предоставяне на доклад
Чл. 16. Ай Си Еф България предоставя на Международната коучинг федерация годишен отчетен доклад след всяко годишно Общо събрание за дейността и финансовото състояние на Сдружението.
Наименование и лого на Международната коучинг федерация
Чл. 17. Ай Си Еф има право да използва наименованието и логото на Международната коучинг федерация при условия и по ред, определени с договор между Ай Си Еф и Федерацията.
Корпоративно членство
Чл. 18. (отм. – ОС 11.03.2024 г.)
Изменения и допълнения
Чл. 19. (1) Измененията и допълненията на настоящите правила се извършват с решение на Общото събрание. Те не следва да противоречат на правилата, насоките, или разпоредбите на Международната коучинг федерация.
(2) Актуалните Устав и Вътрешни правила се публикуват на страницата на Сдружението в интернет.
Преходни и заключителни разпоредби
- 1. (отм. – ОС 11.03.2024 г.)
- 2. (1) (отм. – ОС 11.03.2024 г.)
(2) Председателят осигурява публикуването на интернет страницата на Сдружението на консолидираната версия с изменението на официалните насоки на Международната коучинг федерация.
(3) Председателя на Сдружението или определен от него член на Управителния съвет поддържа архив на всички разпоредби (действащи, отменени и изменени), както и актуалната версия на тези правила.
- 3. (1) Тези правила са приети с решение по т. 6 от Протокол от заседанието на Общото събрание, състояло се на 4 ноември 2010 г., на основание чл. 22, ал. 1, т. 1 от Устава на Сдружение с нестопанска цел „Ай Си Еф България” и са изменени и допълнени с решения на Общото събрание от 28.12.2011 г., 31.01.2013 г., 01.10.2013 г., 03.12. 2015 г. и 11.03.2024 г.
(2) Тези правила са в съответствие с договора между „Ай Си Еф България” и Международната коучинг федерация, с насоките на Международната коучинг федерация от 2024 г. за спазване на етиката, предназначени за лидерите на представителствата на Международната коучинг федерация
ПРИЛОЖЕНИЕ КЪМ ЧЛ. 3, АЛ. 1
Насоки за спазване на етиката, предназначени за лидерите на представителствата на ICF (Международната коучинг федерация) по света
Международната коучинг федерация се стреми лидерите на представителствата ѝ по света да служат като ролеви модели за добра практика и професионализъм в това да въплъщават и спазват етиката и стандартите на ICF (Международната коучинг федерация), нейните политики и бранд. Дефиниция за лидер на представителство на Международната коучинг федерация (изписвано като ICF представителство за краткост в този документ) e всеки коуч, който действа като избран или назначен в дадена роля в рамките на дадено ICF представителство, и включва всеки служител, администратор, член на борда или член на дадена комисия в ICF представителството.
- Ние изискваме лидерите на ICF представителства да приемат и встъпват в лидерските си роли с пълно познание за Етичния кодекс на Международната коучинг федерация.
- Ние изискваме лидерите на ICF представителства да поемат задължение да продължат да демонстрират своето разбиране и да действат в съответствие с всички политики на Международната коучинг федерация, които са приети от световния Борд на Международната коучинг федерация и описани в Ръководството за представителствата на Международната коучинг федерация (ICF Chapter Handbook) и Вътрешните правила на даденото ICF представителство.
- Ние изискваме лидерите на представителствата да разбират и демонстрират, че действията им са в съответствие с характеристиките на бранда на Международната коучинг федерация (ICF Brand Attributes), които са описани в края на настоящия документ.
Макар да е ясно, че в рамките на световната коучинг общност може да съществуват различни стандарти, някои основни очаквания са приложими в цялата световна коучинг общност на Международната коучинг федерация. Когато се твърди, че даден лидер на ICF представителство е нарушил Етичния кодекс на Международната коучинг федерация, един или повече членове на ICF представителството могат да подадат оплакване в Борда за независимо преразглеждане на Международната коучинг федерация (ICF Independent Review Board) чрез процеса за Преразглеждане на етичното поведение (Ethical Conduct Review process).
В случай, че действията на лидер на ICF представителство не са в съответствие с политиките на Международната коучинг федерация, както са описани в Ръководството за представителствата на Международната коучинг федерация (ICF Chapter Handbook), Международната коучинг федерация овластява бордовете, в случая управителния съвет на „АЙ Си ЕФ България” – местното ICF представителство и членовете на Международна коучинг федерация (ICF ) да предприемат действия.
Примери за поведение, което дава основания даден борд да предприеме действия, са:
- Даден лидер на ICF представителство използва своята позиция, за да промотира програми или действия, които не са одобрени или насърчавани и подкрепяни от Международната коучинг федерация.<
- Даден лидер на ICF представителство участва в дейности, които са в противоречие с политиките, описани в Ръководството за ICF представителствата на Международната коуч федерация (ICF Chapter Handbook).
- В случай на използване на лидерска роля в ICF представителството, за да се внуши подкрепата на Международната коучинг федерация за конкретна програма, инструмент или подход, който не е одобрен или подкрепян от федерацията.
- Ако някой поставя личния или бизнес интересите си над тези на Международната коучинг федерация или над местното представителство на Международната коучинг федерация или изглежда, че прави така, т.е. има конфликт на интереси.
В зависимост от конкретните обстоятелства, действията, които бордът на ICF представителството, може да предприеме по своя преценка в случаи на спорно поведение, може да включват:
- Да поеме инициатива и фасилитация на разговор, за да се подсигури цялостно разбиране и съгласие за приемливо или неприемливо поведение на лидерите на представителството.
- Да документира загрижеността в писмен вид и да открие потенциално разрешение.
- Да изиска от съответния лидер в ICF представителството да освободи лидерската си позиция и да подкрепи последващо предаване на работата си на своя заместник.
- Незабавно да отстрани лидера в ICF представителството от неговата/нейната позиция.<
- В крайни случаи, бордът на ICF представителството може да санкционира даден член. Санкциите могат да включват, но не са ограничени до:
- Предупредително писмо за нарушение.
- Забрана за служене в комисиите на ICF представителството.
- Отнемане на членството в ICF представителството.
Когато лидерите на дадено ICF представителство сметнат, че са изчерпали своите възможности ефективно да разрешат проблема на местно ниво, те може да изискат подкрепа от панел от медиатори от централата на Международната коучинг федерация (ICF). Също така по силата на Вътрешните правила на централата на Международна коучинг федерация, бордът на Международната коучинг федерация може временно да прекрати членството, да отстрани или изключи член от световното членство на Международната коучинг федерация (ICF ).”